2022 CAN-AM Defender MAX XT HD10 Mossy Oak Break-Up Country Camo- UB00125-C
OUR PRICE
Payments From
More Info
Get in Touch
    Contact Us Form
    All fields marked with an asterisk (*) are required.
    First Name *
    Last Name *
    Email *
    Phone *
    Unit Name
    Unit Price
    Comments/Questions
    Description
    2022 Can-Am Defender MAX XT HD10 Mossy Oak Break-Up Country Camo
    YOUR NEW WORKHORSE
    CLASS LEADING TORQUE, QUIETER ROTAX ENGINES
    HD7, HD9 & HD10
    UP TO A 3,000 LBS TOWING CAPACITY
    Industry-leading towing capacity
    NO COMPROMISE STORAGE
    Real work space is no longer out of reach
    BENCH SEAT WITH BOLSTERS
    We’re talking smooth
    TRULY USEFUL DISPLAYS
    7.6-in digital display with keypad
    Everything you need to control the perfect ride. Our 7.6 in. wide digital display option provides vehicle information and control at your glovetips for an enhanced driving experience. Smart!
    INNOVATIVE SUSPENSION SETUP
    Heavy Duty arched A-Arm / arched TTA suspension
    Arched double A-Arm front suspension and Arched TTA rear suspension on HD10 models give better stability, a surefooted response, and improved strength with up to a full 15 in. of ground clearance on specific models.
    TORQUE ON DEMAND
    PRO-TORQ CVT transmission and on-the-fly 4WD
    EQUIPPED FOR ANYTHING
    Integrated pass-through storage
    NEW AUDIO ROOF
    More than just a roof over your head
    HVAC
    No sweat: Available climate control
    HYDRAULIC POWER TILT BED
    Unload at the push of a button
    CARGO BOX VERSATILITY
    Optimized for any task and workload
    ruler in tailgate.
    BRAKE HOLDING MECHANISM
    Manual parking brake
    Features may include:
    • Gauge: 4.5 in. (11.4 cm) wide digital display: Speedometer, tachometer, odometer, trip and hour meters, fuel, gear position, ECO / ECO Off / Work modes, seat belt and 4 x 4 indicator, front and rear diff lock indicators, diagnostics, clock, battery voltage, engine temperature
    • Battery: 12-V (30 amp/h)
    • Magneto: 650-W
    • Lighting: 140 W lighting output from four 35-W reflectors ensuring a wide visiblity and LED tail lights
    • Winch: 4,500-lb (2,041 kg) winch with roller fairlead
    • Steering Wheel: Adjustable tilt steering
    • Protection: XT front bumper, HMWPE full skid plate, 2-piece full hard roof
    • Hitch Type: 2-in hitch receiver
    Info
    Industry
    Powersports
    Make
    CAN-AM
    Model
    Defender MAX XT HD10
    Trim
    Mossy Oak Break-Up Country Camo
    Year
    2022
    Msrp
    13895
    Price
    Stock Number
    UB00125-C
    Category
    SIDE BY SIDE
    Subcategory
    SIDE BY SIDE
    Condition
    Pre-Owned
    Location
    Karl Malone ADS Powersports
    Vin
    3JBUCAX44NK000125
    Odometer
    627
    Color
    MOSSY OAK BREAK-UP COUNTRY CAM
    Specifications
    Cylinders
    2
    GVWR
    864
    Engine Type
    82 hp / 69 lb-ft, Rotax® 976 cc, V-twin, liquid cooled
    Drive Train
    Selectable Turf Mode / 2WD / 4WD with Visco-Lok† QE auto-locking front Differential
    Suspension (Front)
    Arched double A-arm / 11 in. (27.9 cm) travel
    Rear Shocks
    Twin tube gas charged shocks
    Fuel System
    Intelligent Throttle Control (iTC™) with Electronic Fuel Injection (EFI)
    Height
    79.5 in (202 cm)
    Rear Brake
    Dual 220 mm disc brakes with hydraulic twin-piston calipers
    Rear Tire
    Maxxis Bighorn 2.0† 27 x 11 x 14 in.
    Wheels
    14 in. cast-aluminum
    Max Payload
    1,750 lb (793,8 kg)
    Length
    158.3 in (402.2 cm)
    Suspension (Rear)
    Arched TTA with external sway bar / 11 in. (27.9 cm) travel
    Transmission
    Front Shocks
    Twin tube gas charged shocks
    Fuel Capacity
    10.6 gal (40 L)
    Ground Clearance
    12.5 in. (31.8 cm)
    Width
    64 in (162.5 cm)
    Weight (Dry)
    1,902.6 lb (863 kg)
    Front Brake
    Wheelbase
    115.5 in. (294 cm)
    Front Tire
    Maxxis Bighorn 2.0† 27 x 9 x 14 in.